Často kladené otázky

Jak správně pečovat o kalhotky, aby vydržely co nejdéle v perfektním stavu?

Než začnete kalhotky používat, vyperte je, je to nutné pro aktivaci savosti kalhotek (k plné aktivaci je občas nutné kalhotky vyprat až 3x). Doporučujeme v pračce s teplotou 40 °C s odstřeďováním 1000 otáček. Důležité je použití tekutého pracího přípravku určeného k praní vlny. Pro ochranu merina perte kalhotky v ochranném sáčku na jemné prádlo. Nepoužívejte aviváž, kalhotky by nebyly savé a mohla by se poškodit membrána.

Po použití vypláchněte kalhotky ve studené vodě, případně si můžete pomoci mýdlem vhodným na vlnu (lanolínové, olivové či marseillské), v žádném případě však nedoporučujeme kosmetické mýdlo, žlučové či jádrové mýdlo s jelenem. Pokud je krev zaschlá, je nutné nechat kalhotky před vyplachováním 10–15 minut odmočit, aby krev změkla. Kalhotky v krokové části jemně mněte (nedrbejte) a neždímejte, spíše vymačkávejte, takto Vám merino zůstane dlouho hebké a nebude žmolkovat. Poté je vyperte v pračce na 40 °C a nechte je uschnout naruby, nesušte však kalhotky přímo na topení. Kalhotky můžete vyprat i později, jen je nechte po ručním vypláchnutí uschnout naruby. Pak je můžete vyprat s ostatním prádlem, kdy se Vám to bude hodit.

Vážně k nim nepotřebuji vložku?

Naše kalhotky plně nahradí vložky, tampony nebo menstruační kalíšek. Modely z naší nabídky s vysokou a maximální savostí mají silnou savou vrstvu z bambusové viskózy (bambus dokáže pohltit až 4x více vlhkosti než bavlna), proto jsou vhodné i na silnější krvácení. Samozřejmě můžete nosit všechny modely i jako doplněk ke kalíšku nebo tamponu.

Nebude vlna kousat? Často mi to vadí u svetrů.

Merino vlna, kterou používáme, je opravdu tak jemná, že nekouše. Vlákno je tenké 16,5 mikrometrů, proto je úplet na omak hebký.

A nebudou zapáchat?

Kalhotky při používání nesmrdí. Vlna na sebe zcela přirozeně váže škodlivé látky, mimo jiné i viry a bakterie, tím zamezuje vzniku zápachu. Bambus má také obdobné vlastnosti. Proto nemusíme do kalhotek přidávat chemické substance, abychom vzniku pachů zamezili.

Mám strach, že budu zapařená..

V našich kalhotkách se nebudete zapařovat. Vlna merino má termoregulační schopnost a zároveň je prodyšná, úplet z bambusové viskózy díky své struktuře také dýchá a opět se vyznačuje termoregulačními vlastnostmi. Membrána SAYUtech je vyvinuta na Technické univerzitě v Liberci a vyznačuje se výjimečnou paropropustností.

Nešustí kalhotky při chůzi?

Membránu jsme nechali vyvinout právě s ohledem na tento aspekt. Proto membrána jako taková vůbec nešustí, ale při styku s ostatními materiály dochází k tření a kalhotky při mnutí maličko šustí. Za SAYU tým jsme kalhotky testovali, šustění je maličko slyšet v tiché místnosti, pokud máte na sobě jen kalhotky. Jakmile si ale obléknete sukni nebo kalhoty, šustění již slyšet není (i vzhledem k tomu, že šustí často i jiné části oblečení, boty, sportovní oblečení).

Odkud pochází použitá merino vlna, jak se s ovcemi zachází, jak probíhá výroba úpletu s ohledem na životní prostředí?

Naše vlna pochází z australských ovcí chovaných "Mulesing free". Následně je zpracována v rakouské firmě s certifikací bluesign (www.bluesign.com). U této certifikace se netestuje pouze výsledný produkt, ale zkoumání probíhá od začátku výroby produktu až do jejího konce. V potaz se bere ochrana spotřebitele, znečištění vody a vzduchu, bezpečnost a ochrana zdraví při práci a nejúčinější využití zdrojů. Poté je upletena a barvena v české firmě s oekotex certifikátem třídy II (oděvy přicházející přímo do styku s pokožkou).

Můžu je prát s ostatním prádlem v pračce?

Ano, rozhodně můžete. Předem je lepší kalhotky vypláchnout, pak je vyperete s ostatním prádlem v pračce s pracím gelem na vlnu, odstřeďování nastavte na maximálně 1000 otáček za minutu. Takto se nepoškodí ani vlna ani membrána.

Jaký přípravek na praní je vhodný?

Kalhotky perte s tekutým přípravkem určeným na vlnu (nejlepší je eko tekutý přípravek na praní vlny, šetříte tím prádlo i životní prostředí). Na ruční vypírání je vhodná chladná voda, pokud chcete použít mýdlo, je dobré použít mýdlo vhodné na praní vlny, jako je lanolínové nebo marseillské mýdlo. Používání žlučového mýdla nebo jádrového mýdla s jelenem není vhodné, vlna by časem zkřehla. Nepoužijte ani šampón, tekuté nebo kosmetické mýdlo.

Jak je to s odstraněním bakterií z kalhotek, když se dají prát jen na 40 °C?

Vlna je proteinové vlákno, které samo o sobě brání rozkladu a množení mikroorganismů. Bambus má obdobné účinky. Z tohoto důvodu jsou oba materiály, které jsme na kalhotky použili, přirozeně antibakteriální. Dodatečná dezinfekce kalhotek není potřeba, ba je dokonce zbytečná. Vydezinfikování přírodní dezinfekcí (Ulrich máchadlo) doporučujeme po prodělané závažnější gynekologické infekce.

Kolik praní kalhotky vydrží?

Materiály, které jsme zvolili, jsou velmi kvalitní. Pro účely výzkumu byla membrána testována na 30 pracích cyklů bez újmy, její skutečná životnost je ale výrazně vyšší. Za SAYU tým jsme kalhotky vystavili intenzivnímu a častému praní. I po 100 pracích cyklech krajky i gumičky skvěle drží a neztrácí barvu. Membrána je plně funkční. A vlna je stále měkká a příjemná. Pokud kalhotky budete prát podle pokynů k údržbě a merino vlnu nebudete při vypírání "drbat", budou kalhotky vypadat dlouho jako nové.

Jak dlouho mohu kalhotky nosit?

Námi doporučená doba nošení kalhotek 8 až 12 hodin je doba, po kterou můžete kalhotky nosit bez jakéhokoliv zdravotního rizika. Skutečná doba nošení kalhotek je velmi individuální. Záleží nejen na síle Vaší menstruace, ale i na tekutosti vytékající krve, v neposlední řadě na Vaší anatomii. Sama nejlépe poznáte, které modely Vám budou nejvíce vyhovovat a nacítíte dobu nošení.

Pokud je Vaše menstruace silnější, pravděpodobně budete muset kalhotky několikrát během dne vyměnit. V nabídce máme i speciální taštičky z nepropustného materiálu díky membráně, které Vám proces výměny velmi ulehčí. Během noci by Vám pak měl postačit model kalhotek na spaní, ty patří mezi naše nejsavější a z recenzí zákaznic vyplývá, že je na ně opravdu spoleh.

Jak si mám vybrat velikost?

Velikostní tabulky naleznete v popisu každého produktu po rozkliknutí položky "VELIKOSTNÍ TABULKA". Pod tabulkami se pak nachází i instrukce, jak se správně změřit.

Jakou velikost vybrat, pokud jsou moje míry na hranici dvou velikostí?

Pokud si nejste jistá výběrem velikosti, neváhejte nám napsat, rádi Vám poradíme. Kalhotky se nesmí zařezávat, ale musí pěkně sedět. Materiály našich kalhotek jsou velmi pružné a kvalitní. Gumičky se praním nevytahávají, spíše se maličko srazí, nošením se opět maličko vytáhnou. Pokud si vybíráte nízký model, je důležitá míra přes boky, pokud model do pasu, zohledňujte míru v pase i přes boky. Vyšší model se dá nosit nízko i vytažený do pasu, jeho pasový šev je širší než u modelu do pasu, důležitá je opět míra přes boky. Takže se přizpůsobí Vašim potřebám, je vhodný pro všechny typy postav.

Bojím se světlých barev...

Vnitřní vložka kalhotek je černá, navíc kalhotky mají nepropustnou membránu, takže se ušpinění nemusíte bát. Pokud by se náhodou krev dostala i na světlé části kalhotek, mýdlem vhodným na vlnu se krev krásně odstraní (lanolínové nebo marseillské mýdlo). Máme to vyzkoušené.

Proč je uvnitř přední a zadní okraj vložky světlý?

Snažíme se, aby naše kalhotky byly co nejméně barvené, proto je savá část kalhotek i membrána v přírodní barvě. Je to šetrné k přírodě i k Vám. Jen vnější části kalhotek jsou barvené, to je zase praktické z hlediska praní a údržby. Proto budou kalhotky vypadat vždy skvěle a kalhotky přitom obsahují méně barviv.

Kde si mohu kalhotky vyzkoušet?

Kalhotky SAYU najdete v těchto prodejnách:

PRAHA
SaYu s. r. o. - Za Poříčskou bránou 390/18, Praha 8 - Karlín (dle otevírací doby provozovny)

BRNO
Brána ke zdraví - Orlí 17, Brno-střed

Jak dlouho bude trvat dodání balíčku?

Expedujeme do 3 dnů a pak při odeslání uvedeme číslo zásilky pro sledování.

Co hledáte?

close

Košík