Často kladené otázky

Nebude mě vlna kousat? Často mi to vadí u svetrů.

Merino vlna, kterou používáme, je opravdu tak jemná, že nekouše. Vlákno je tenké 16,5 mikrometrů, proto je úplet na omak hebký a jemný.

A nebudou zapáchat?

Kalhotky při používání nesmrdí. Vlna díky svým vlastnostem a složení zcela přirozeně brání rozmnožování mikroorganismů, tím zamezuje vzniku zápachu. Tento efekt podporuje naše vysoce paropropustná membrána SAYUtech, díky které se nebudete zapařovat jako u používání vložek. Proto nemusíme do kalhotek přidávat chemické substance, abychom vzniku pachů zamezili.

Mám strach, že budu zapařená..

V našich kalhotkách se určitě nebudete zapařovat, rozdíl k běžnému prádlu skoro nepoznáte! Vlna merino má termoregulační schopnost a zároveň je prodyšná, savá vrstva SAYUpro má obdobné vlastnosti díky své struktuře a složení. Membrána SAYUtech je vyvinuta na Technické univerzitě v Liberci a vyznačuje se výjimečnou paropropustností. Proto kalhotky při nošení naopak vysychají a vy se v nich budete cítit v suchu.

Nešustí kalhotky při chůzi?

Membránu jsme nechali vyvinout právě s ohledem na tento aspekt. Proto membrána jako taková vůbec nešustí, je jemná a splývavá jako hedvábí. Za SAYU tým jsme kalhotky testovali. Pokud si obléknete sukni nebo kalhoty, žádný zvuk tření nebo šustění slyšet není (i vzhledem k tomu, že šustí skoro všechny části oblečení, boty, sportovní oblečení).

Odkud pochází použitá merino vlna, jak se s ovcemi zachází, jak probíhá výroba úpletu s ohledem na životní prostředí?

Naše vlna pochází z australských ovcí chovaných "Mulesing free". Následně je zpracována v rakouské firmě s certifikací bluesign (www.bluesign.com). U této certifikace se netestuje pouze výsledný produkt, ale zkoumání probíhá od začátku výroby produktu až do jejího konce. V potaz se bere ochrana spotřebitele, znečištění vody a vzduchu, bezpečnost a ochrana zdraví při práci a nejúčinější využití zdrojů. Poté je upletena a barvena v české firmě s oekotex certifikátem třídy II (oděvy přicházející přímo do styku s pokožkou).

Můžu je prát s ostatním prádlem v pračce?

Ano, rozhodně můžete, pro naše kalhotky je to ten nejlepší a nejekologičtější způsob praní. Po použití je vždy nutné kalhotky 10-15 minut odmočit ve studené vodě, pak vypláchnout. Následně je vložte do sáčku na jemné prádlo a vyperte s ostatním prádlem v pračce na 40 stupňů s pracím gelem na vlnu, odstřeďování nastavte na maximálně 1000 otáček za minutu. Takto se nepoškodí ani vlna ani membrána.

Jak je to s odstraněním bakterií z kalhotek, když se dají prát jen na 40 °C?

Vlna je proteinové vlákno, které samo o sobě brání rozkladu a množení mikroorganismů. Z tohoto důvodu jsou kalhotky i bez přidané chemie přirozeně antibakteriální. Dodatečná dezinfekce kalhotek není potřeba, ba je dokonce zbytečná. Vydezinfikování přírodní dezinfekcí (Ulrich máchadlo) doporučujeme po prodělané gynekologické nebo urologické infekci, nebo pokud kalhotky zapomenete přes noc odmáčet ve vodě. Dávkujte s ohledem na doporučení výrobce a vždy nalévejte do přihrádky v pračce, nikdy přímo na prádlo.

Kolik praní kalhotky vydrží?

Materiály, které jsme zvolili, jsou velmi kvalitní. V laboratoři TUL byly kalhotky vyprány 50x, což by odpovídalo asi dvěma letem nošení. Výsledky byly fantastické, kalhotky nejevily prakticky žádné známky degradace materiálů a membrána byla plně funkční. Proto je skutečná životnost SAYU kalhotek výrazně vyšší. Za SAYU tým jsme kalhotky vystavili intenzivnímu a častému praní. I po 100 pracích cyklech krajky i gumičky skvěle drží a neztrácí barvu. A fungují! Závěr? Pokud kalhotky budete prát podle pokynů k údržbě a hlavně merino vlnu nebudete při vyplachování "drbat", budou kalhotky vypadat dlouho jako nové.

Jak dlouho mohu kalhotky nosit?

Námi doporučená doba nošení kalhotek 8 až 12 hodin je doba, po kterou můžete kalhotky nosit bez jakéhokoliv zdravotního rizika. Skutečná doba nošení kalhotek je velmi individuální, i když z hodnocení zákaznic víme, že SAYU kalhotky vydrží opravdu hodně. Záleží nejen na síle Vaší menstruace, ale i na tekutosti vytékající krve, v neposlední řadě na Vaší anatomii. Sama nejlépe poznáte, které modely vám budou nejvíce vyhovovat a nacítíte dobu nošení.

Pokud je vaše menstruace silnější, pravděpodobně budete muset kalhotky několikrát během dne vyměnit. Doporučeme volit modely s novou inovovanou vrstvou SAYUpro. Během noci by Vám pak měl postačit model kalhotek na spaní, ty patří mezi naše nejsavější a z recenzí zákaznic vyplývá, že je na ně opravdu spoleh.

Jak si mám vybrat velikost?

Velikostní tabulku naleznete v popisu každého produktu po rozkliknutí položky "VELIKOSTNÍ TABULKA". Pod tabulkami se pak nachází i instrukce, jak se správně změřit.

Pokud jste na pomezí dvou velikostí, nebojte se objednat tu větší. Naše kalhotky se nevytahávají, naopak se po vyprání trochu srazí pruženky (asi o 3-4 cm v obvodu), kalhotky jsou poté pocitově menší. Navíc je během menstruace bříško oteklé a citlivé, proto se budete ve volnějším prádle cítit lépe.

Pokud si nejste jistá, rádi vám poradíme přímo na míru, napište nám nebo zavolejte!

Jakou velikost vybrat, pokud jsou moje míry na hranici dvou velikostí?

Pokud si nejste jistá výběrem velikosti, neváhejte nám napsat, rádi vám poradíme velikost přímo na míru a na každý jednotlivý model, který jste si vybrala. Kalhotky se nesmí zařezávat, musí být pohodlné a pěkně sedět. Důležitou roli tu hraje vaše výška a preference, zda ráda nosíte kalhotky na tělo nebo volné. Je třeba počítat s tím, že se umičky praním nevytahávají, naopak se po prvním vyprání srazí asi o 3-4 cm v obvodu.

Pokud jste vysoká a máte ráda volnější prádlo, určitě se nebojte objednat větší velikosti.

Naopak pokud jste drobná a máte ráda těsné prádlo, volte tu menší velikost.

Pokud si vybíráte nízký model, je důležitá míra přes boky, pokud model do pasu, zohledňujte obě míry. Klasický model je náš neoblíbenější střih, dá se nosit nízko i vytažený do pasu, je vhodný pro všechny typy postav. Jeho pasový šev je širší než u modelu do pasu, důležitá je proto hlavně míra přes boky.

Bojím se světlých barev...

Světlé kalhotky jsou praktické, můžete je nosit pod bílé aie i pod tmavé oblečení. Extra péče se bát nemusíte, je to jednoduché.

Funkční vložka kalhotek je vždy černá, navíc kalhotky mají nepropustnou membránu, takže se ušpinění nemusíte bát. Pokud by se náhodou krev dostala i na světlé části kalhotek, naším lanolínovým mýdlem krev lehce odstraníte. Máme to vyzkoušené. Stačí nechat kalhotky 10-15 minut odmočit ve studené vodě a skvrny lehce potřít lanolínovým mýdlem. Úplety nedrbejte, pouze prsty hlaďte. Vypláchněte. Pokud je zapotřebí, postup opakujte.

Světlé kalhotky perte v pračce se světlým prádlem, tmavé s tmavým. Stejně tak odmáčejte tmavé barvy kalhotek zvlášť od těch světlých.

Proč je uvnitř přední a zadní okraj vložky světlý?

Snažíme se, aby naše kalhotky obsahovaly co nejméně chemie, proto je savá část kalhotek i membrána přírodní barvy, nebělená. Je to šetrné k životnímu prostředí i k vašemu tělu, které je kalhotkami v úzkém kontaktu. Po prvním vyprání se může stát, že se na savé vrstvě přichytí drobné zbytky nastřižených vláken savé vrstvy z kraje vložky. Nelekejte se, vše je v pořádku, nic se nebude párat, šití kalhotek je vysoce kvalitní. Kraj vložky se vypráním zatáhne a další bílá vlákna se již uvolňovat nebudou.

Vnější části kalhotek jsou šetrně barvené v Oekotex standard kvalitě, to je zase praktické z hlediska praní a údržby. Proto budou kalhotky vypadat vždy skvěle a kalhotky přitom obsahují méně barviv.

Kde si mohu kalhotky vyzkoušet?

Kalhotky SAYU najdete v těchto prodejnách:

PRAHA
SaYu s. r. o. - Za Poříčskou bránou 390/18, Praha 8 - Karlín (dle otevírací doby provozovny)

BRNO
Brána ke zdraví - Orlí 17, Brno-střed

Jak dlouho bude trvat dodání balíčku?

Expedujeme zpravidla již druhý den po zaplacení. Pokud se objednávky nakupí, z čehož máme vždy velikou radost, tak odesíláme maximálně do tří pracovních dnů.

Můžu si do SAYU kalhotek přilepit jednorázovou vložku?

Na savou vrstvu nedoporučujeme cokoliv lepit, merino úplet by to mohlo poškodit. Pokud byste potřebovala kalhotky doplnit další menstruační pomůckou, zvolte tampón nebo kalíšek. Délku nošení kalhotek rozhodně prodloužíte častějším chozením na toaletu. Při uvolnění odejde část krve společně s močí a kalhotky vydrží zase o něco déle.