Zázrak jménem merino vlna

Pochází z přírody a žádné umělé vlákno ho zatím nedokáže napodobit. Jako funkční vrstva určená přímo na pokožku přitom nemá konkurenci.

 

Jedinečné vlastnosti merino vlny se vyvinuly pro potřeby ovcí žijících v těch nejdrsnějších podmínkách. Plemeno zvané Merino pochází původem ze severní Afriky, dnes se však chová zejména v Austrálii a na Novém Zélandu, kde spásá horské svahy i ve značných nadmořských výškách. Hustá vlna musí ovci chránit před chladem, horkem, slunečním zářením i mokrem – a přesně to může tento zázračný materiál udělat i pro nás. Právě proto je dnes merino vlna tak oblíbená u sportovců, cestovatelů, dobrodruhů, zkrátka u všech, kteří využijí její benefity.

 

Čím je výjimečná? 

Tenoučká vlákna merino vlny v průřezu měří jen cca 14–25 mikronů, zatímco u klasické vlny se tloušťka pohybuje kolem 40 mikronů. Díky tomu merino postrádá typickou vlastnost běžné vlny – tzv. kousavost – a může se využívat kromě středních vrstev oblečení i na spodní prádlo, tedy vrstvu, jež se přímo dotýká kůže. A zde také nejlépe uplatní další své zajímavé rysy.

  • Merino je přirozeně antibakteriální a velmi dobře pohlcuje pachy, neboť proteinové vlákno s nepravidelnou strukturou na sebe váže bakterie a výrazně zpomaluje jejich množení.

  • Merino vlna dobře odpařuje vlhkost, k tomu je schopna ji absorbovat v míře až 30 % svého objemu. Absorbovanou vlhkost navíc dokáže zahřát, takže při nošení oblečení z merina nedochází k nepříjemnému chladivému pocitu při pocení. 

  • Merino dýchá. Díky šupinkám na povrchu vlákna zůstává merino vlna prodyšná, a to dokonce i když je mokrá.

  • Merino hřeje i chladí. Vynikající termoregulační schopnosti jsou dány dutým vláknem, jež u pokožky vytváří stálé mikroklima. V chladu hřeje, v horku pak pocitově chladí a kůže se v něm nezapařuje.

 

Jak merino vylepšuje kalhotky Sayu?

Funkční vložka menstruačních kalhotek Sayu má vnitřní vrstvu vyrobenou právě z merino vlny, při dotyku na kůži je tedy jemná a hedvábná. Výborně odvádí vlhkost a zachovává u pokožky příznivé mikroklima, které je komfortní a zdravé zároveň. I po nasáknutí vlhkostí zůstává merino prodyšné, přitom vás uchrání před pocity mokra i chladu. Velkým benefitem je také schopnost pohlcovat pachy a omezovat množení bakterií. Díky všem těmto vlastnostem jsou kalhotky Sayu tak pohodlné a příjemné na nošení.

 

Odkud je naše merino?

Surová merino vlna, kterou používáme při výrobě kalhotek, pochází z australských ovcí. Zakládáme si na tom, že ji kupujeme pouze od chovatelů praktikujících tzv. mulesing-free chov. Mulesing je nehumánní, bohužel však běžná chovatelská praxe, kdy se ovcím v oblasti zadku odstraní kus kůže i s ocasem, aby se zabránilo zvýšenému množení parazitů a vzniku infekce. Drastickou a bolestivou metodu přitom lze nahradit důkladnější péčí a hygienou.

Vlákna merino vlny dále necháváme spřádat v odborné rakouské firmě nesoucí certifikaci bluesign®. Ta zaručuje, že hotový výrobek nejenže neobsahuje znečišťující látky nebo zbytky chemikálií, ale že tyto látky nebyly použity ani v žádné fázi procesu výroby. 

Pletení a barvení merino úpletu pak zajišťuje česká firma s certifikátem Oekotex® třídy II, zaručující zdravotní nezávadnost podle přísných norem stanovených pro oblečení nošené přímo na pokožce. 

 

Jak o merino správně pečovat? 

Jednou z obrovských výhod merino vlny je možnost prát ji v pračce při teplotě 40 °C. Aby vám však kalhotky vydržely co nejdéle, dodržujte několik pravidel.

  • Pro lepší ochranu perte kalhotky ve speciálním sáčku určeném na jemné a citlivé tkaniny. Tím zamezíte nadměrnému mechanickému opotřebení.

  • Nepoužívejte aviváž, za uzavře vlákna a omezí jejich savost.. V horším případě je rozleptá a nenávratně poškodí. Merino vlna je dostatečně jemná i bez aviváže. 

  • Použité kalhotky před praním vypláchněte ve studené vodě, případně v nich napěňte mýdlo vhodné na vlnu, například lanolinové, marseilleské nebo olivové. Běžným kosmetickým, žlučovým i jádrovým mýdlům se vyhněte.

  • Funkční vložku nedrbejte, pouze zlehka mněte. Kalhotky neždímejte, ale pouze jemně vymačkejte.

  • Nedávejte je do sušičky a nenechte je schnout přímo na horkém topení.

Při správné péči si budete své kalhotky užívat mnoho pohodlných let.

Menstruační kalhotky Klasické s krajkou růžové
Zpět na Všechny příspěvky