Péče o menstruační kalhotky: Pozor na nejčastější chyby

Menstruační kalhotky jsou skvělou šetrnou alternativou, se kterou planetě ulevíte od spousty zbytečného odpadu. Zásadním předpokladem pro jejich maximální udržitelnost je ale především mnohokrát opakované použití. Naše kalhotky jsme ušili tak, aby se vám za správnou péči odměnily mnoha společnými roky. Podívejte se s námi na některé nejčastější chyby při jejich praní, abyste životnost svých oblíbených SAYU prodloužila na maximum!


Používání nevhodného pracího prostředku

Savá vrstva našich menstruačních kalhotek je vyrobena z jemného merina, proto potřebuje extra něžné zacházení. A tomu musí odpovídat i přípravek, ve kterém je perete. Nejdelšího života se dočkají s jemným pracím gelem vhodným na vlnu. Bonusové body za to, když vyberete některý s ekologicky šetrným složením. Kalhotky naopak rozhodně neperte s aviváží. Ta totiž obalí merinová vlákna, která potom ztratí svou savou schopnost. 


Nesprávné mýdlo

Pokud si při předpírání pomáháte mýdlem, je třeba důsledně dbát na použití správného typu. Některá mýdla, jako je třeba žlučové, jádrové s jelenem nebo klasické kosmetické, mohou vlákna merina poškodit. Sáhněte raději po mýdle, které je vhodné na vlnu – my v SAYU nedáme dopustit na jemné lanolínové mýdlo z české rodinné Mýdlárny ERDÉ.


Drhnutí zaschlé krve

Při ručním předepírání mějte trpělivost a nechte kalhotky chvíli odmočit. My to řešíme tak, že je necháme v umyvadle odmočit během večerní sprchy. Membrána kalhotek je totiž tak prodyšná, že krev často zaschne –⁠ drhnutí ztvrdlé krve by ale mohlo poškodit merino, proto je třeba ji nechat nejdřív v chladné vodě změknout. Až se krev rozpustí, kalhotky nedrhněte, ale jen jemně mněte bříšky prstů, aby se na jemném merinu nevytvořily žmolky.


Nezapomněla jste na sáček?

Praní v pračce (při správné teplotě, tedy 40 °C) kalhotkám nedělá nejmenší problém, naopak –⁠ s každým vypráním roste savost jejich funkční vrstvy. Měly by ale být prané v ochranném sáčku na jemné prádlo, který jemné merino ochrání od odírání ostatními kusy oblečení, a zabrání tak mechanickému poškození.


Pozor na teplotu

Stalo se vám už někdy, že jste z pračky vytáhla svůj svetr, který ale najednou odpovídal velikosti průměrného předškoláka? I merino je vlna, a tím pádem se může při vyšší teplotě srazit. Kalhotky proto odmáčejte v chladné vodě, v pračce je perte na 40 °C a pozor dejte i při sušení –⁠ na přímém sluníčku nebo na topení by se mohlo merino srazit a kalhotky by tak byly nepoužitelné. Ze stejného důvodu kalhotky nesmí do sušičky, ta by se jim mohla stát osudnou.


Našla jste se v některé z častých chyb? A víte už, jak menstruační kalhotky správně prát tak, aby vám vydržely co nejdéle? Pro jistotu přinášíme malou rekapitulaci:

  • Po použití je odmočte v chladné vodě.
  • Při ručním předpírání je pouze jemně mněte v krokové části. Pomoci si můžete i mýdlem vhodným na vlnu.
  • Kalhotky neždímejte, spíše jemně vymačkávejte.
  • Vložte je do sáčku na jemné prádlo a vyperte v pračce v přípravku na vlnu na 40 °C při max. 1000 otáčkách. Nepoužívejte aviváž.
  • Sušte je naruby na sušáku nebo volně na šňůře. 

Nebojte se, není to žádná věda. Správný postup si rychle osvojíte a odměnou vám budou krásné, pohodlné a funkční menstrauční kalhotky, které vás budou provázet ještě několik let. 

Zpět na Všechny příspěvky